Середня зарплата 76 тисяч грн, високі ціни й податки: українка – про життя в Нідерландах

Середня зарплата 76 тисяч грн, високі ціни й податки: українка – про життя в Нідерландах

Українка на ім’я Ляна родом з Харкова майже 8 років проживає в Нідерландах. Дівчина не планувала переїжджати з рідного міста, але щоб підвищити якість життя своєї сім’ї, вона вибрала саме цю країну.



Емігрантка в ексклюзивному матеріалі для OBOZREVATEL зізналася, що виявилося найскладнішим під час переїзду з України до Нідерландів, і розповіла про плюси й мінуси проживання в місті Харлем. Крім цього, дівчина назвала всі нюанси медичної системи в цій країні, порівняла ціни на продукти і оренду житла. Також Ляна зізналася, ким працює і яка середня заробітна плата в Нідерландах.

Про переїзд до Нідерландів



Коли я випадково познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, в один момент постало питання, де ми будемо жити разом. Вирішили, що в Нідерландах. Це був мій перший переїзд за кордон.

У Нідерландах я проживаю майже 8 років. Були складні моменти, коли здавалося, що в Україні легше і простіше. Такі ситуації виникали в момент адаптації й інтеграції в суспільство. У новій країні довелося вчитися заново: міняти свої звички, стиль одягу і вчити місцеві «правила гри».



Емігрантка розповіла, як переїхала жити до Нідерландів із чоловіком

Перше враження про країну

Перше, що мене вразило в Нідерландах, – це були дороги і для автомобілів, і для велосипедів. Тоді в Україні майже всі дороги були в жахливому стані. Також здивувало те, як нідерландці цінують і бережуть природу, історію та архітектуру. Крім цього, викликало подив, як вміють на крихітному шматочку землі створити сад із різними рослинами, а ще місце для відпочинку і ставок із рибками.

Про українців у Нідерландах

Українців тут не дуже багато, близько 10 тисяч. Ті, хто вивчив мову, інтегрувався в суспільство і прийняв його таким, яким воно є, зараз щасливі.

Після переїзду в іншу країну багато хто стикається з проблемою соціальної ізоляції. Всі рідні, друзі та знайомі тепер далеко, і цей соціальний шар потрібно будувати знову. До цього не кожен готовий.

Також не кожен може приймати місцеві підвалини і правила, змінювати себе. Наприклад, тут не вийде комусь дати хабар, прискорити процес або знайти знайомих.

Про медицину в Нідерландах

У Нідерландах обов’язкове медичне страхування для всіх людей, старших за 18 років. Страхування платне, а сума залежить від того, який вид, скільки вам років і чи є хронічні хвороби. Також тут є таке поняття, як «власний ризик» (це сума, яку ви зобов’язані погасити, і тільки після цього витрати на медичне обслуговування або по догляду списуватимуться зі страховки). Наприклад, мій власний ризик становить 500 євро на рік за щомісячної оплати страховки в 130 євро. Якщо мені буде потрібна медична допомога, то всі витрати на загальну суму 500 євро я повинна покрити самостійно. Оплата стоматолога йде додатково.

З лікарнями в Нідерландах зараз нормально. Практично всі повернулися в колишній режим роботи з плановими обстеженнями та операціями.

Лікарні в Нідерландах повернулися в колишній режим після пандемії

Про ситуацію в країні з коронавірусом

З перших днів червня цього року життя йде в звичайному руслі. З обмежень тільки носіння масок на вокзалах, у транспорті, а також на заходах, де неможливо тримати дистанцію. Через спалах індійського штаму вірусу серед молоді влада закрила нічні клуби, заборонила фестивалі, а готельно-ресторанний бізнес може працювати тільки до півночі.

Вакцинація від COVID-19 не обов’язкова. Тут високий рівень громадянської відповідальності і люди місяцями чекали, коли до них дійде черга. Всі хочуть якомога швидше повернутися до колишнього способу життя. Це не тільки про поведінку, а й про те, щоб усі сфери економіки почали працювати в колишньому режимі.

Зарплата в Нідерландах

Рівноправність тут гарантована конституцією країни, і на зарплату походження не впливає. Середня заробітна плата – це дуже суб’єктивна оцінка. Наприклад, у компанії на одній і тій самій посаді люди можуть отримувати різну заробітну плату. Все залежить від загального стажу в цій сфері і біологічного віку співробітника. У того, наприклад, кому 22 роки, зарплата буде нижчою, ніж у співробітника, кому 40 або 50 років.

Середня зарплата по країні (після сплати податків) – 2400 євро (більш ніж 76 тисяч грн). Для України це може здатися величезною сумою, але Нідерланди – дорога країна. Десь половина зарплати піде на оплату житла та комунальних послуг.

Ціни на продукти в Нідерландах

Ціни на продукти тут практично однакові по всій країні. В середньому на місяць для двох людей виходить 500-600 євро.

Скільки коштують продукти в Нідерландах:

  • хліб – 2 євро і вище (63 грн);
  • 1 літр молока – 0,95 євро (30 грн);
  • 10 шт. яєць – 3 євро (94 грн);
  • куряче філе – 12 євро/кг (379 грн);
  • картопля – 2 євро/кг (63 грн);
  • твердий сир – від 14 євро/кг (440 грн).
За словами емігрантки, в середньому на місяць для двох осіб йде 500-600 євро на купівлю їжі

Традиційні страви та відмінності з українською кухнею

Мені дуже не вистачає тих смачних і соковитих томатів, фруктів і ягід, до яких я звикла в Україні. І, звичайно ж, тих низьких цін.

У Нідерландах немає культу їжі, і багато хто може харчуватися самими бутербродами. Гаряче тут їдять тільки на вечерю. Зазвичай це картопля зі шматочком м’яса або риби і просто салат зі свіжих овочів.

Традиційні страви – це стампот (картопляне пюре з додаванням різних овочів і шкварок). До нього подають варену ковбасу. Часто їдять варену картоплю з тефтелями. Взимку готують суп-пюре. Серед них лідери – гороховий, томатний, цибулевий і гарбузовий.

Культура і звичаї в Нідерландах

Дітей із дитинства вчать шанобливо ставиться до природи й інших людей. Вони вміють приймати чужу думку, навіть якщо вона кардинально відрізняється від їхньої. Тут прийнято вирішувати всі спірні питання за допомогою переговорів і говорити спокійно.

Найголовніша цінність для нідерландців – це сім’я й діти. Після роботи всі поспішають додому, щоб провести час разом. Українцям на початку дуже складно зрозуміти, чому ніхто з їхніх колег не погоджується сходити в бар після роботи. І це не тому, що з ними щось не так, у нідерландців час із дітьми й вечеря з всією сім’єю завжди на першому місці.

Вечеря в Нідерландах настільки важлива, що тут не прийнято дзвонити комусь, коли йде приготування їжі або коли сім’я сидить за столом. Дзвінки з 17:30 до 19:00 – це поганий тон.

На свята тут прийнято надсилати листівки з побажаннями, написаними від руки. Якщо в сім’ї народився малюк, то молоді батьки розсилають листівки рідним і друзям, де повідомляють про поповнення в родині (хто народився, зріст, вага й ім’я). Також пишуть, коли можна прийти провідати новонародженого. Тут дітей ніхто не ховає від суспільства, а навпаки, показують із перших годин народження.

На святкування дня народження перше, що вам запропонують, – це торт, а потім вже інші закуски. Між іншим, якщо вас запросили в гості на свято, не варто чекати великого застілля. У кращому разі це будуть напої й закуски, які проносять по колу і кожен вибирає, що йому до смаку. На святкування дня народження тут прийнято вітати не тільки іменинника, але і всіх присутніх і тричі поцілувати в обидві щоки.

Незважаючи на те, що нідерландці дедалі менше й менше ходять на служби до церкви, головним святом вважається Різдво. Це, звичайно ж, передусім сімейне свято, коли за столом збираються всі рідні. І це чи не єдиний раз, коли готують різноманітні страви.

Найголовніша цінність для нідерландців – це сім'я і діти

Плюси і мінуси проживання в Нідерландах

Мінуси проживання:

  • Дуже коротке літо й нестабільна погода через близькість до Атлантики. Зате комфортна зима з середньою температурою +5.
  • Високі ціни й податки. Тут немає такої кількості пільг, як в Україні. Наприклад, безкоштовний проїзд у транспорті тільки для дітей до трьох років. Всі інші повинні оплачувати проїзд.
  • Високі штрафи, які стимулюють дотримуватися правил і законів.
  • Усвідомленість і відповідальність громадян. Кожен розуміє, що держава йому нічого не повинна. Саме тому часто можуть просто посадити квіти перед входом у під’їзд, або встановити лавочку в парку.
  • Немає пенсії, за винятком кількох державних служб. Кожен сам визначає, які відрахування він робитиме в пенсійний фонд.

Плюси проживання:

  • Великий вибір свіжої морської риби і морепродуктів. Практично скрізь є велодоріжки. Часто дістатися в центр міста велосипедом буде набагато швидше, ніж громадським транспортом.
  • Зручний розклад поїздів. Для тих, хто часто подорожує, є різні абонементи на поїзд. У мене, наприклад, абонемент «безкоштовні вихідні» за 40 євро/міс. У вихідні можу безкоштовно їздити по всій країні. У робочі дні (не в годину пік) за абонементом у мене знижка 40% на вартість проїзду, це допомагає мені істотно заощадити, тому що проїзд тут дуже дорогий. Наприклад, поїздка з Гарлема в Амстердам (20 км) обійдеться в 4,60 євро в один бік.
  • Велика кількість музеїв, де цікаво як дорослим, так і дітям. Практично в кожному з них так само є спеціальні інтерактивні стенди або квести для дітей. Ціна на вхідні квитки висока (в середньому 12-15 євро), але нас виручає музейна картка. Її ціна всього лише 60 євро на рік.
  • Бібліотеки з величезним вибором різних книг, CD і DVD-дисків, грамплатівок тощо. Книги не тільки нідерландською, а й англійською, французькою, німецькою та іспанською мовами. Більшість сімей мають річний абонемент, щоб брати книги додому. Читацький зал – безкоштовний і відкритий для всіх.
  • Повага один до одного і чужої думки. Навіть якщо вона в корені суперечить моїй думці. Не нав’язувати комусь свій спосіб життя і не розповідати, як правильно.
  • Дотримання особистого простору. Можна тільки попросити когось щось зробити, а не переказати.
  • Пунктуальність. До друзів або на зустріч можна запізнитися максимум на 5 хвилин. На прийом до лікаря або в державні служби спізнюватися не можна. До останніх можна потрапити тільки через запис онлайн. Зазвичай запис за кілька тижнів наперед. Запізнився – записуйся знову. Запізнився до лікаря – чекай рахунок на оплату. Регулярні запізнення призведуть до того, що сімейний лікар відмовиться приймати.
  • Багато різних клубів за інтересами, різноманітних курсів та лекцій. Клуби бувають від літературних і рукодільних до любителів ранкових пробіжок і колекціонування метеликів. Офіційно вважається, що населення Нідерландів більше за всіх вчиться. Отримавши диплом в університеті, вони продовжують вчитися далі на різних курсах навіть після виходу на пенсію.
  • Практично всі бюрократичні питання можна вирішити онлайн, включно з реєстрацією за місцем проживання, подачею податкової декларації або прохання про субсидії. Всі рахунки для придбання чи послуги також надсилають онлайн, виняток – державні структури, які поки дублюють у паперовому вигляді.
  • Парки в пішій доступності для кожного. За місцевими законами він повинен бути не далі ніж 2 км від будинку будь-якого жителя.
  • У країні 22 національних заповідники, і їх продовжують створювати. Останній із них був відкритий кілька років тому. Одна з його частин розташована на штучно створених островах для відпочинку міграційних птахів. Екодук для тварин, а для нас можливість спостерігати за дикими тваринами в природному середовищі.
Плюсів проживання в Нідерландах істотно більше, ніж мінусів

Міфи про Нідерланди

1. Найпопулярніші міфи – це те, що тут лише повії, наркомани і збоченці. Насправді цей стереотип нав’язаний пропагандою. Легалізація проституції дала можливість захистити жінок від насильства і сексуального рабства. Вони платять податки і роблять відрахування в пенсійний фонд, а значить, зможуть розраховувати на гідне життя.

2. Політика потурання легких наркотиків, а не легалізація, як помилково пишуть багато ЗМІ, допомогла знизити рівень наркозалежних. У Нідерландах він один із найнижчих у світі. Попри те, що легкі наркотики без проблем можна купити в кофешопах, торгівля і перевезення їх у великій кількості для особистого споживання призводять до проблем із законом.

3. В Україні суспільство дуже різко реагує на будь-які відхилення від якихось нав’язаних стандартів. Тут же кожен має законне право бути тим, ким він хоче, якщо це не порушує особисті кордони когось іншого. Саме тому люди поводяться звичайно і не бояться бути такими, якими їх створила природа.

Оренда і купівля житла в Нідерландах

Оренда і купівля нерухомості – це одне з найболючіших питань. Проблема нестачі житла спровокувала зростання цін, яке триває досі. Вартість у різних містах країни дуже сильно відрізняється. У тому ж Амстердамі оренда квартир одна з найвищих. У сусідніх містах оренда 3-х кімнатної квартири без меблів обійдеться в середньому 1300-1500 євро (більш ніж 41 тисячу грн) на місяць.

Власне житло для багатьох недоступне через його вартість. 3-кімнатна квартира площею в 65 кв. м обійдеться десь у 300 тисяч євро (більш ніж 9 мільйонів грн). Будинки коштують ще дорожче.

Оренда в Нідерландах 3-кімнатної квартири без меблів обійдеться в середньому 1300-1500 євро

Про роботу емігрантів у країні

Емігранти в Нідерландах працюють у всіх сферах. Усе залежить від їхнього бажання, досвіду і багажу знань. Я ж, попрацювавши в різних структурах, зрозуміла, що єдине, чим хочу займатися, – це бути гідом. Показувати справжню країну, руйнувати стереотипи і розповідати про те, чого не знайти в інтернеті й путівниках. До всього підходжу дуже відповідально, тому провчилася в Амстердамі на гіда і успішно захистила диплом. Правда, на цьому я не зупинилася і продовжую регулярно відвідувати різні курси.

Я люблю не тільки проводити екскурсії містом та музеями країни, а й організовувати групові або індивідуальні поїздки як із діловою метою, так і просто для відпочинку. У таких поїздках зручно комбінувати відвідування підприємств або приватних господарств з екскурсіями по місту і/або музею.

Пам’ятки в Нідерландах

Нідерланди – неповторна країна. На такій маленькій площі є різні ландшафти, частина з яких унікальна: від усім відомих квіткових полів до дюн і вересових пусток. Практично в кожному населеному пункті знайдеться те, що подивитися і куди сходити. Саме тому я раджу всім, хто приїжджає в Нідерланди, виїжджати за межі Амстердама. Національні заповідники, музеї просто неба, старовинні міста і крихітні села – вибір на будь-який смак.

Крім Амстердама, я раджу відвідати Харлем, Делфт, Утрехт, Лейден, Заансе Сханс, замок De Haar, музей просто неба Zuiderzeemuseum, національний заповідник Zuid-Kennemerland, навесні парк квітів Кейкенхоф.

Залиште свій коментар