Помер український літературознавець, дисидент Іван Дзюба
Вранці вівторок, 22 лютого, на 91 році життя помер український літературознавець, літературний критик і дисидент Іван Миколайович Дзюба.
Його смерть настала уві сні. Про це повідомило «Радіо Свобода» з посиланням політичного і громадського діяча Миколу Жулинського.
«Відійшла за межі цього земного світу унікальна людина Іван Дзюба. Одне ім’я вже говорить багато. Багато – бо це один із лідерів національно, духовного відродження другої половини ХХ і початку ХХІ століття«, – сказав він.
Жулинський наголосив, що Іван Дзюба був інтелектуальним провідником і речником українського «шістдесятництва».
«І я сьогодні не можу не згадати слів Ліни Костенко, яка сказала, що це людина, яка завжди мала мужність говорити правду», – додав він.
Також згадав про те, як свого часу Дзюба був відсторонений від друку, участі в літературному та громадському житті України, але не все ж покинув свою творчість.
За його словами, останніми роками літературознавець мав проблеми зі здоров’ям, однак продовжував працювати і стежити за суспільно-політичним життям.
Наразі не відомо, де та коли відбудеться прощання з видатним українцем.
Що відомо про Івана Дзюбу
Народився 26 липня 1931 року в селі Миколаївка Волноваського району на Донеччині. Дисидент радянських часів, Герой України, академік НАНУ, був міністром культури (1992-1994 роки) і головою Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка (1999-2001 роки), керівнико відділу загальних енциклопедичних досліджень Інституту енциклопедичних досліджень НАН України.
У 1973 році його засудили до п’яти років ув’язнення і п’яти років заслання за відому працю «Інтернаціоналізм чи русифікація», але був «помилуваний».
Іван Дзюба – автор десятків публікацій, книг, зокрема про Шевченка, досліджень про культуру й політику. Серед останніх робіт – книга «Чорний романтик: Сергій Жадан». Він був одни із співзасновників «Народного руху України» та учасникомініціативної групи «Першого грудня».