Лікарка: антитіла згодом виводяться, щеплюватись від коронавірусу потрібно всім. Ексклюзив
Ті, хто перехворів на коронавірус, а пізніше зробив щеплення від COVID-19, матимуть нехай і не «куленепробивний», але сильніший імунітет, ніж ті, хто уникнув захворювання. Новий штам коронавірусу, яким би він не був, не стане катастрофою для тих, хто щеплений.
Про це в ексклюзивному бліцінтерв’ю OBOZREVATEL розповіла кандидатка медичних наук, доцентка кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної і лабораторної імунології НУОЗ імені П.Л.Шупика Тетяна Бондаренко. Вона також прокоментувала нещодавне соцопитування, в якому половина українців назвала найефективнішим захистом від коронавірусу не вакцинацію, а миття рук.
Чи існує «куленепробивний» імунітет до коронавірусу
Авторитетне видання Science опублікувало статтю, в якій говорилося про синергетичний ефект посилення імунітету людини, яка перехворіла на коронавірус, а потім щепилася. Автори заявили, що «гібридний» імунітет є сильнішим, ніж імунітет, отриманий тільки внаслідок хвороби або тільки після щеплення.
Імунологиня Бондаренко загалом погодилася з такими висновками. «Сказати про «куленепробивний» імунітет у тих, хто перехворів, а потім щепився, я не можу. Але можна говорити про середньостатистичні захисні властивості. Я припускаю, що такі люди можуть мати кращий імунний захист», – зауважила вона.
«Я думаю, що люди, які перехворіли диким вірусом, а не вакцинним штамом, мають якісь антитіла. Скільки вони зберігаються і який їхній захисний титр, ми не знаємо. Чи захищають антитіла, що залишилися після хвороби, через рік або два – ми не знаємо. Такої інформації в нас немає. Необхідно більше часу для спеціальних досліджень», – визнала медикиня.
«Але ми знаємо, що антитіла згодом виводяться. Тому ті, хто перехворів, все одно щеплюються. Коли людина вакцинується, вона отримує додаткові антитіла», – підкреслила лікарка.
Нові штами будуть, але «план Б» Україні не знадобиться
Напередодні чергової хвилі коронавірусу дедалі частіше озвучуються побоювання про те, що нові штами COVID-19, які неминуче виникатимуть, можуть виявитися нечутливими до вакцин. Так, у Великобританії навіть розробили спеціальний «план Б» на випадок реалізації найгіршого сценарію.
Але катастрофа не загрожує щепленим навіть у разі появи нових штамів коронавірусу, запевнила імунологиня. «Захворюваність зростає, штами коронавірусу продовжують мутувати і вони можуть дещо відрізнятися від початкового, який був у 2020 році. Але якщо ми проводимо вакцинацію, то вона ефективна за будь-яких штамів», – наголосила вона.
«Вакцини, якими ми зробили щеплення, захищатимуть і в ситуації нових штамів. Нехай не на 100%, але на 90%. Тому що структура вірусу повністю не змінилася. Тому не можна сказати, що поява нового штаму коронавірусу буде катастрофою. Ніхто не може дати гарантії, що люди не хворітимуть. Але з упевненістю можна очікувати, що серед щеплених не буде тяжких або смертельних випадків», – заявила Бондаренко.
Від коронавірусу врятує миття рук?
Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» провів соцопитування, присвячене ставленню українців до коронавірусу. Зокрема, людей запитували про те, що вони вважають найбільш ефективним захистом від COVID-19. На перше місце вони поставили… миття рук після вулиці. Вакцинація опинилася лише на шостому місці.
«Найбільше в першій п’ятірці відповідей здивувало, що ніхто не сказав про вакцинацію. Профілактика – це саме вакцинація. Головне, що в людини всередині є антитіла», – зауважила лікарка.
За її словами, контагіозность, або заразність коронавірусу, а особливо Дельта-штаму, настільки висока, що «до миття рук справа вже не дійде».
«Нові штами передаються після 5 секунд контакту з хворим. Якщо раніше, щоб заразитися, треба було посидіти з пацієнтом, довго з ним поговорити, то зараз ми можемо не знати, хто і звідки приніс нам вірус. Швидкість зараження надзвичайно велика», – розповіла фахівчиня.
Як альтернативу топзасобів захисту, названих українцями, вона озвучила власний список:
- Перше – вакцинація
- Друге – уникати скупченості людей
- Третє – засоби особистого захисту (маска)
- Четверте – дезінфекція рук.
«Головне – це «екранування» за допомогою відстані. Необхідно уникати стовпотворіння. І, звичайно, маска повинна бути. Вона буде захищати. Плюс дезінфекція рук. В ідеалі руки необхідно спочатку помити, а потім продезінфікувати», – пояснила медикиня.
«Якщо нехтувати всім цим, передусім вакцинацією, люди можуть хворіти кілька разів, у більш важких формах. Вірус сприяє розвитку а-ля аутоімунного процесу, цитокінового шторму, тому протоколи лікування не завжди ефективні», – попередила вона.
Імунологиня пояснила, що таке цитокіновий шторм: «Це стан, коли організм намагається побороти вірус, а насправді захист виявляється неефективним, він викидає всі медіатори запалення. Чи загине вірус – велике запитання, але легені при цьому руйнуються».