Науковці побували в Тибеті ще декілька років тому, але результати дослідження опублікували лише на днях.



Льодовики на північному заході Тибетського нагір’я утворювалися поступово, і разом з пилом і газами в їхніх надрах «відкладалися» віруси. Ці «крижані пастки» утримували все, що було в атмосфері під час замерзання кожного шару. До слова, ці шари формували щось на зразок тимчасової шкали, завдяки якій можна більше дізнатися про зміни клімату, мікроби, віруси й гази в різний історичний період.

Для того, аби дістати зразки, вчені пробурили 2 крижані керни на вершині та плато крижаної шапки. А вже в лабораторії дослідники застосували новий «надчистий» метод для аналізу мікробних і вірусних спільнот.



Результати дослідження:

  • З’ясувалося, що зразки з Тибетського плато налічують аж до 15 тисяч років.
  • В льоді виявили геномні послідовності 33 вірусів: 4 з них відомі науці, а 28 виявились унікальними.
  • При цьому концентрації вірусів були значно нижчими, ніж в океанах або ґрунті.

Ці віруси могли б процвітати в екстремальних умовах. У них є генетичні сигнатури, які допомагають заражати клітини в холодних умовах. Їх нелегко витягти, тому новий метод, ймовірно, допоможе знайти аналогічні генетичні послідовності в інших екстремальних умовах – на Марсі або на Місяці, наприклад, або в пустелі Атакама,
– розповів співавтор дослідження Метью Салліван.

Оскільки у знайдених вірусів немає одного універсального гена, таксономію нових інфекційних агентів визначали шляхом зіставлення загальних наборів генів з геномами 2304 відомих вірусів. Швидше за все, знайдені віруси походять з ґрунту або рослин, а не від тварин і людей.