За дорученням Дмитра Лубінця провели перевірку дного з дитячих притулків на Львівщині
Про це повідомив омбудсмен Дмитро Лубінець.
Знущання над дітьми в інтернаті
“Мої колеги разом із представниками громадських організацій (“ДІйМО”, БО “БФ “РІДНІ”, БФ “Голоси Дітей” та “СОС Дитячі Містечка”) виявили кричущі порушення прав дитини”, – пише омбудсмен.
Зокрема, літей поміщають в ізолятор як покарання. Відомо про факт перебування там дітей протягом 5 днів. Адміністрація закладу пояснила це тим, що діти симулюють хворобу, аби не йти до школи. Проте без цілодобового нагляду неповнолітніх залишати там за зачиненими дверима неприпустимо.
Крім того виявлено й інші порушення:
чимало дітей перебувають у притулку понад встановлений термін – 90 днів. Деякі вже більше 2-х років живуть у закладі;
лікарі притулку здійснюють медичну практику без ліцензії, що є грубим порушенням;
служби у справах дітей Львівської та Запорізької ОВА (звідки перемістили дітей зі статусом ВПО) не демонструють жодної зацікавленості в координації своїх дій на користь дітей;
реформа деінституціалізації ігнорується: лише 4 дитини з 44-х, які покинули притулок у 2023 році, потрапили до патронатних сімей. Інші ж діти направлені до інституційних закладів, а не до сімей.
“Я вніс подання щодо Львівської та Запорізької ОВА, які передбачають усунення виявлених порушень вказаними органами у місячний строк”, – повідомив Лубінець.
В інтернаті дітей використовували як безкоштовну робочу силу
Раніше Дмитро Лубінець повідомляв про трудову експлуатацію, побиття та вимагання особистих коштів в одному із дитячих будинків-інтернатів на Закарпатті.
Вихованців закладу використовували як безкоштовну робочу силу для збору яблук в приватному саду одного з підприємств. Під час огляду документів знайдено договір між директорами будинку-інтернату та підприємства щодо взаємодопомоги в зборі яблук.
Директор будинку-інтернату вчинив побиття вихованця. Свідками цього були його заступник та інша вихованка інтернату, які вживали заходи щодо припинення фізичної сили.
Крім того, у вихованців вимагали кошти для того, щоб купувати меблі у будинок-інтернат. Це підтверджено документами, показами вихованців та адміністрацією інтернату. Також встановлено, що всі банківські картки з пін-кодами до них, відкриті особові рахунки в банку та документи вихованців перебували в сейфі заступника директора. Для того, щоб використати власні кошти з карток вихованці повинні були просити їх із вигаданою “заявою”! Дванадцять таких “заяв”, написаних одним почерком, виявили й для прохання використати кошти у сумі 5 100 гривень. Директор згодом пояснив, що за них придбали шафи на суму понад 50 тисяч гривень. Проте ці меблі у закладі не обліковуються.
“За вище переліченими порушеннями мій Представник у Закарпатській області направив повідомлення про виявлення ознак кримінальних правопорушень. Наразі працівники Національної поліції України провели огляд місця події, опитали директора та вилучили документи”, – заявив Лубінець.