Щоб не втратити свій земельний пай, зробіть це! Якщо власник паю чи його спадкоємець цього не зробить, то…

Щоб не втратити свій земельний пай, зробіть це! Якщо власник паю чи його спадкоємець цього не зробить, то…

‼️До 1 січня 2025 року всі власники або спадкоємці паїв повинні оформити право власності на свої ділянки. ⏰Чому потрібно оформити право власності до 1 січня 2025❓

💡Ця вимога обумовлена статтею 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». У законі йдеться, що якщо власник паю чи його спадкоємець не оформить право власності на земельну ділянку до 1 січня 2025 року, то буде вважатися, що він відмовився від отримання земельної ділянки.
* * * * * * * *‼️Земля без власника буде вважатися невитребуваною. Такі ділянки будуть визнані безхазяйними і передадуться в комунальну власність територіальної громади, на території якої вони розташовані.😟
* * * * * * * *

Як оформити право власності на пай:
Зареєструвати право власності можна у нотаріуса або через місцевий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який приймає документи для держреєстрації речових прав на нерухоме майно. Нагадаємо, що до 2013 року право власності на землю підтверджувалося державним актом на право власності на земельну ділянку з місцевого органу Держкомзему.
* * * * * * * *👨‍🏫Сьогодні потрібно внести інформацію про ділянку в держгеокадастр! Як це зробити?

Необхідно звернутись до землевпорядної організації, яка виготовить необхідну документацію землеустрою та внесе відомості по Вашу земельну ділянку до Державного земельного кадастру в результаті чого Ви отримаєте Витяг з ДЗК з присвоєним кадастровим номером.
* * * * * * * *

Далі необхідно звернутися в ЦНАП, або до нотаріуса для реєстрації. Для цього:

1. Знайдіть найближчий ЦНАП або нотаріуса, який займається реєстрацією прав на нерухоме майно.
2. Сплатіть адміністративний збір в ЦНАП. Або збір і послуги нотаріуса.
3. Підготуйте необхідні документи:
• Оригінал і копію паспорта та ідентифікаційного номера.
• Квитанцію про оплату арбітражного збору (0,1 розміру мінімальної заробітної плати, в 2021 році — це 227 грн.).
• Витяг з Державного земельного кадастру.
• Документ, який є підставою виникнення права на ділянку. Це може бути договір купівлі-продажу або дарування, свідоцтво на спадщину, рішення суду або інший документ.

Якщо реєстрацію буде проходити ваше довірена особа, то йому знадобиться нотаріально завірена довіреність від вас. А також копії та оригінали документів довіреної особи.

Всі ці документи ви відносите в ЦНАП або нотаріуса. Держреєстратор або нотаріус дають вам на підпис заяву про реєстрацію прав. Ця заява друкується держреєстратором або нотаріусом і підписується вами на місці.

Далі воно розглядається не більше 5 робочих днів. Заплативши офіційний підвищений адміністративний збір, ви можете прискорити процедуру до декількох днів або годин. Після цього ваше право повинно бути зареєстровано, а рішення про реєстрацію розміщено на сайті Міністерства юстиції. При бажанні ви можете запросити паперову роздруківку.

Після того, як право власності внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ви стаєте власником земельної ділянки. Інформаційну виписку про право власності з Держреєстру речових прав можна отримати, при необхідності, самостійно через Кабінет електронних сервісів Мін’юсту .

Як оформити право власності на пай у спадок

Є два шляхи, по закону і по заповіту. З заповітом усе зрозуміло. Але якщо його немає, або в ньому не прописано хто є спадкоємцем паю, то спадок в рівних частках повинні отримати родичі першої черги. Якщо таких родичів немає, то право спадкоємства отримують інші більш близькі родичі.

У Цивільному кодексі прописані черги спадкоємців:
1-а черга: батьки і чоловік (дружина) спадкодавця, а також діти народжені до і після смерті спадкодавця.
2-а черга: рідні брати і сестри, бабусі і дідусі з боку батька і матері.
3-тя черга: рідні дядько та тітка спадкодавця.
4-а черга: особи, які прожили з спадкодавцем в одній сім’ї не менше 5 років до відкриття спадщини.
5-а черга: інші родичі до шостого ступеня споріднення.

Неповнолітні, непрацездатні або малолітні особи можуть успадковувати тільки половину частки. Незалежно від заповіту і спадкування за законом.
Як оформити пай у спадок:

Протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини потрібно звернутися до нотаріуса і подати заяву про прийняття спадщини. Якщо ви пропустили строки з поважних причин, то можна відновити його в судовому порядку.

Разом із заявою потрібно надати документи:
• Паспорт та ідентифікаційний код спадкоємця.
• Свідоцтво про смерть спадкодавця.
• Заповіт або документи, які підтверджують родинні стосунки з спадкодавцем.
• Документ, який підтверджує право власності спадкодавця на пай.

А також документ, який підтверджує місце відкриття спадщини. Наприклад, довідка про реєстрацію місця проживання або довідка військкомату, що спадкодавець проживав за відповідною адресою. Якщо таких документів немає, то потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. Порядок звернення повинен підказати нотаріус.

Коли всі документи зібрані, нотаріус повинен видати свідоцтво про право на спадщину. На підставі свідоцтва оформляється прово власності на ділянку за процедурою , яку ми описали вище.

Вірко Марина

Залиште свій коментар