Змії почали частіше нападати на українців: як уберегтися і що робити в разі укусу

Змії почали частіше нападати на українців: як уберегтися і що робити в разі укусу

В Україні почастішали напади змій. Фахівці кажуть, що усе це через спекотне літо. У таку погоду змії мало рухаються, шукають затишні місця, тому легко їх не помітити. Фахівці просять самим не вбивати цих тварин, а в разі укусу одразу звертатися в лікарню.Детальніше про це читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Нападають у горах і власних дворах • В Україні збільшилося нашестя змій. Так, 25 червня на Харківщині в селищі Коломак змія вкусила пенсіонерку, коли та складала сіно. Швидка забрала жінку в лікарню.
 • На Закарпатті на горі Плай змія вкусила туриста, 17-річного жителя Львівської області. Товаришам довелося викликати рятувальників. Вони забрали хлопця та швидкою доправили до лікарні.
 • На Львівщині в дворі приватного будинку 19 червня змія вкусила 12-річного підлітка в ділянку гомілкостопу. Три дні він провів у реанімації Західноукраїнського дитячого центру. Хлопець скаржився на нудоту, біль у ділянці укусу й набряк.
 • А 26 червня на Львівщині в Стрийському районі постраждала 15-річна дівчинка – теж від укусу змії в ногу. Дитина кілька днів провела в реанімації місцевої лікарні.
 • Усього ж із початку року в Україні зафіксовано близько 30 випадків нападу змій.

Без причини не нападають

Зоологи кажуть, що насправді в нашій країні не так багато різновидів отруйних змій, які можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю людини.«Основне нашестя змій спостерігається на початку червня, коли плазуни виходять зі сплячки й розповзаються. У лісах і степах України водяться отруйні види змій. Це степова гадюка та гадюка Нікольського. Остання трапляється на заході країни», – зазначає директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій.

Гадюка Нікольського
Степова гадюка

За його словами, степова гадюка завдовжки до 60 см має товсте тіло та короткий хвіст. Її можна визначити за зіницями – вони в неї не круглі, а вертикальні, як у кішки. Вона зазвичай сірого або чорного кольору з ромбоподібним малюнком. А ось гадюка Нікольського зазвичай сірого кольору.

«Жодна змія сама по собі на людину не нападає. Якщо ви натрапили на неї в лісі, в степу, то не варто хапати палицю та вбивати тварину. Вона сама відповзе. Укусити вона може, якщо ви випадково на неї наступили або доторкнулися рукою. У такому разі вона захищається. Потрібно відразу ж звертатися до лікаря. Тому що укус змії може викликати анафілактичний шок«, – говорить Топчій.

Крім гадюк в Україні водяться і два різновиди полозів, які хоч і не можуть завдати шкоди своєю отрутою, але здатні кинутися на людину та вкусити її в шию або обличчя. Це каспійський та ескулапів полози.

Проблема з протиотрутою

В Україні існує серйозна проблема і з протиотрутою від укусу змій. Дуже часто його просто немає в лікарні і людям доводиться самостійно добувати цей препарат.

Як пояснює ексзаступниця головного санітарного лікаря України, а зараз голова Всеукраїнського союзу громадських організацій «Українська санітарно-епідеміологічна служба» Людмила Мухарська, проблема з протиотрутою в країні була завжди.

Такого вужа зловили в Полтавській області. Він не отруйний

«Справа в тому, що цих препаратів нам потрібно небагато. Можливо, через це закордонні виробники не йдуть на реєстрацію своїх товарів у нас, оскільки це невигідно. А в Україні немає власного виробництва таких ліків. І коли починається літо, сезон відпусток, то трапляються укуси змій і тоді постає ця проблема», – каже Мухарська.

Як пояснило джерело в Міністерстві охорони здоров’я, останнім часом централізованих закупівель протиотрути не було. Зараз цією проблемою займаються в обласних адміністраціях. У деяких регіонах потрібні препарати є, їх надають як гуманітарну допомогу благодійники або іноземні посольства.

Що робити в разі укусу?

«Як правило, неотруйна змія залишає на шкірі дві смужки або дрібні подряпини. А ось отруйна чітко залишить дві точки на місці укусу, з яких ще й може сочитися кров. Також рана швидко опухає, людині стає погано, її нудить, навіть рве, болить голова», – пояснює Микола Шевченко, досвідчений турист і рятувальник у минулому.

 • У разі укусу отруйної змії потерпілому потрібно прийняти горизонтальне положення, знерухомити кінцівку й зробити так, щоб вона перебувала трохи вище за тіло.
 • Рану слід обробити будь-яким антисептиком, який є під рукою, але не припікати спиртом. І не робити надрізів у ділянці рани.
 • Накласти нетугу пов’язку. Ні в якому разі не накладати джгут, щоб не порушувати циркуляцію крові.
 • Також можна прикласти лід або щось холодне на місце укусу. За льодом потрібно стежити, кожні 5-7 хвилин знімати й перевіряти, щоб не було обмороження.
 • Якомога більше пити, краще лужну мінеральну воду (її можна приготувати за допомогою 1-2 чайних ложок соди на 1 л води). Ні в якому разі не давати алкоголю.
 • Дати 1-2 таблетки протиалергічного препарату.

Лікарі не радять відсмоктувати отруту, якщо ніхто цього не вміє. Тільки в крайньому разі, коли ви знаєте, що до лікарні найближчим часом дістатися буде неможливо.

Залиште свій коментар