«Приват» та інші банки за кілька тижнів змінять правила для українців: що буде з кредитками

«Приват» та інші банки за кілька тижнів змінять правила для українців: що буде з кредитками

В Україні кредитні канікули, які більшість банків запустили з початку повномасштабної війни, закінчаться вже 1 червня. Нові умови банки ще не презентували та продовжують розробляти, проте фінансової можливості зберегти канікули немає. Умови доведеться посилювати.Про те, чому і для кого посилять правила, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Що змінять із 1 червня?В Україні практично всі великі банки з початку війни і до кінця травня запровадили кредитні канікули. Простіше кажучи, клієнтам дозволили поки що не платити за кредитами. Але проценти за використання боргу нараховують, їхній розмір знизили вдвічі (приблизно до 1,7%).

З 1 червня зобов’язання погашати кредити (з нарахованими відсотками) ймовірно повернуть. А це означає, що на тих, хто не буде вчасно вносити кошти, очікують штрафи та пені за прострочення платежів. І їхній розмір, залежно від банку, може сягати понад 30% річних.Остаточне рішення про те, чи продовжувати кредитні канікули з 1 червня, ще не ухвалено, розповідає OBOZREVATEL Олег Серга, речник ПриватБанку. У будь-якому разі банк запропонує якийсь варіант для тих, хто з об’єктивних причин не може виконувати свої зобов’язання. Можливо, це буде реструктуризація.

«Остаточне рішення ще не ухвалено. Поки що нічого про це розповісти не можу. Але хочу сказати, що є можливість реструктуризації і тих клієнтів, які з об’єктивних причин не можуть повертати кредитні кошти, просто так не залишать з їхніми проблемами. Будуть розроблені варіанти», – каже Серга.

Велика проблема для всіх українських банків – що робити з кредитами клієнтів із тимчасово окупованих територій. Вони, певна річ, не платять, і платити можливості немає. Банкомати не працюють, ціни на продукти там злетіли, а кількість робочих місць різко скоротилася.

Канікули, ймовірно, скасують, а для окремих клієнтів передбачать особливі умови

Фінансова система перша бере на себе удар будь-якої кризи, так сталося і з війною. Українці насамперед біжать у банкомати та відділення: знімати депозити та переводити в готівку рахунки. Банки втратили частину своїх активів і зіткнулися зі зростанням кількості неповернень кредитів. Але, попри всі проблеми, продовжують працювати.

Кілька тижнів тому фінансові установи вимушено повернули відсотки за користування кредитними коштами (йдеться про «Моно» та «Приват»), але канікули таки зберегли. Зазначимо, як і раніше, відсотки починають нараховувати після закінчення пільгового періоду (кожний банк має свій).

Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас розповідає OBOZREVATEL: «Абсолютно всі українські банки добровільно погодилися запровадити кредитні канікули. НБУ видав нормативний акт, проте це було лише рекомендацією. Ніхто не може змусити банк продовжити таку «паузу» у сплаті кредиту».

Є й інша проблема: депозити продовжують у повному обсязі та з відсотками виплачувати клієнтам. Тому якщо українці не повертатимуть свої кредити, у банку можуть виникнути проблеми з виконанням своїх зобов’язань.

«Я багато спілкуюся з головами правління банків. Багато хто вже зазначає, що українці, які зберегли свою роботу і перебувають у регіонах, де немає інтенсивних військових дій, прикриваючись воєнним станом, також не погашають свої кредити», – говорить Дубас.

Оцінки експерта також відповідають планам «Привату». За словами Дубаса, найближчим часом банки запропонують реструктуризацію та кредитні канікули лише для тих клієнтів, які через війну втратили фінансову можливість виконувати свої зобов’язання. А ось решта мають платити.

«Я думаю, що банки ретельніше підходитимуть до ситуації. Щоб не було зловживань. Тим, кому потрібно зробити кредитні канікули, їх зроблять, а ті, хто може платити, повинні платити», – каже Дубас.

Водночас фінансовий аналітик Василь Невмержицький вважає, що гроші в банках є, а кредитні канікули варто продовжити. «На коррахунках більше ніж 200 млрд грн. Національний банк оперативно дає кредитування… Ліквідності вистачає. Ситуація з кредитними картками – я вважаю, що якщо триватиме воєнний стан, канікули триватимуть і далі. При цьому банки розмовлятимуть з усіма своїми клієнтами, щоб розуміти, чи вони можуть платити, скільки можуть платити, і все-таки канікули подовжать», – каже експерт.

Що робити, якщо нема чим платити

Якщо з 1 червня кредитні канікули для вас скасують, при цьому ви не маєте можливості платити, посилаючись на обставини непереборної сили (Торгово-промислова палата визнала в Україні ситуацію форс-мажору), варто звернутися до свого банку та попросити програму реструктуризації.

Платежі можуть розбити, термін погашення кредиту збільшити. У цьому зацікавлений і сам банк: що більше людей готові повертати борги, то кращі фінансові показники фінансової установи. Українські банки, незважаючи на наявність скарг, до війни не відмовлялися від того, щоб піти назустріч своїм клієнтам. Тепер же в окремих випадках це буде єдиним виходом не перевести клієнта до групи «неплатоспроможних».

Залиште свій коментар